Daugelis žmonių nežino, į ką šiems derėtų reikėtų kreiptis, norint pagerinti savo asmeninio ir profesinio gyvenimo kokybę: psichiatrą, psichologą, terapeutą ar koučingo specialistą?
Lengvo atsakymo nėra! Tačiau nutariau sukurti labai paprastą ir glaustą vadovą* siekiant išsirinkti tinkamą specialistą.
Perspėju, kad tai yra supaprastintas labai kompleksiškos srities vaizdas. Todėl nusiteikite susidurti su išimtimis ir specialybių persidengimu.
Taip pat atkreipkite dėmesį, kad tai yra mano asmeninė nuomonė, grįsta apie 10 metų patirtimi studijuojant ir dirbant psichikos sveikatos bei asmeninio tobulėjimo srityse.
1) Kreipkitės į psichiatrą, jei patiriate didelę emocinį (ir fizinį) kančią ir pageidaujate gauti diagnozę su gydymo variantais.
2) Kreipkitės į psichologą, jei jaučiatės prislėgtis ar įsitempę ir norite gauti emocinę paramą ir paguodą.
Jei turite psichikos sutrikimų, kreipkitės į klinikinį psichologą.
Jei turite fizinės sveikatos sutrikimų, kreipkitės į sveikatos psichologą.
Jei neturite psichikos sutrikimų ar sveikatos sutrikimų, galite kreiptis į bet kurį psichologą.
3) Kreipkitės į terapeutą, jei norite geriau suprasti save ir transformuoti įsisenėjusius mąstymo, jausmų ir santykių paternus.
Jei jus domina jūsų vaikystė ir jos poveikis jūsų santykiams, kreipkitės į psichologus ar gydytojus, kurie mokėsi psichoanalitinės (Freudo), analitinės (Jungo), individualios (Adlerio) ar psichodinaminės terapijos.
Jei norite suprasti ryšį tarp savo jausmų, minčių ir elgesio, kreipkitės į psichologus ar gydytojus, kurie specializuojasi kognityvinės elgesio, priėmimo ir įsipareigojimo (angl. acceptance and commitment) arba dialektinės terapijos srityse.
Jei norite suprasti savo vietą pasaulyje ir gyvenimo prasmę, kreipkitės į psichologus ar gydytojus, kurie mokėsi egzistencinės ar į prasmę orientuotos terapijos.
Jei norite geriau pažinti savo kūno ir jutimo pojūčius, kreipkitės į psichologus ar gydytojus, kurie studijavo geštalto, kūno ar sąmoningumo terapiją.
Jei norite pagerinti santykius su savo partneriu ar šeimos nariu, kreipkitės į psichologus ar gydytojus, kurie dirba kaip porų ar šeimos terapeutai.
Jei norite pagerinti savo santykius apskritai, kreipkitės į psichologus ar gydytojus, kurie specializuojasi grupinės ar sisteminės terapijos srityse.
Jei jus domina metodai, kuriuose reikia mažiau kalbėti, ieškokite dailės, muzikos, šokio ar psichodramos terapeutų.
4) Kreipkitės į koučingo specialistą, jei jaučiatės iš esmės gerai, bet norite pasiekti konkrečių trumpalaikių ar ilgalaikių tikslų jums aktualiose srityse.
Jei norite tapti geresniu vadovu, ieškokite vadovų koučingo specialisto, ypač jei jis turi praktinės vadovavimo kitiems žmonėms patirties.
Jei norite pagerinti savo verslo rezultatus, kreipkitės į verslo koučingo specialistą, ypač jei jis turi praktinės verslo kūrimo (ir nutraukimo) patirties.
Jei norite patobulinti arba pakeisti savo karjeros kelią, kreipkitės į karjeros koučingo specialistą, ypač jei šis turi, pvz., personalo ar organizacinės psichologijos išsilavinimą.
Jei norite tapti produktyvesni, kreipkitės į efektyvumo (angl. performance) koučingo specialistą, ypač jei jis turi laipsnį elgesio studijų (pvz., elgesio psichologijos) srityje.
Jei norite pagerinti savo sveikatą, kreipkitės į sveikatos koučingo specialistą, ypač jei šis turi sveikatos mokslų išsilavinimą (pvz., sveikatos psichologijos, visuomenės sveikatos).
Jei norite pagerinti savo bendrą savijautą, kreipkitės į gyvenimo koučingo specialistą, ypač jei jis turi psichologinį išsilavinimą (pvz., pozityviosios psichologijos).
Tai darbinis dokumentas, kurį tikiuosi laikas nuo laiko atnaujinti.
Comments